Opis i lokalizacja inwestycji


Przedmiotem realizowanej inwestycji jest modernizacja i rozbudowa istniejącego obiektu ośrodka wypoczynkowego, z przeznaczeniem na hotel trzygwiazdkowy
o podwyższonym standardzie usług. Docelowo zakłada się stworzenie 77 miejsc noclegowych. Ofertę hotelu uzupełnią usługi odnowy biologicznej, rehabilitacji i obsługa szkoleń.


Omawiany obiekt leży w południowej części województwa dolnośląskiego
w miejscowości Pilchowice, gmina Wleń. Obszar ten stanowi część Sudetów Zachodnich
i leży w obrębie mezoregionów: Gór Kaczawskich, Pogórza Kaczawskiego i Pogórza Izerskiego. Rzeźba terenu jest bardzo mocno zróżnicowana, co sprzyja rozwojowi turystyki pieszej. Wyróżniającym się elementem krajobrazu gminy jest dolina Bobru. Gmina stanowi część Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.


Lokalizacja jest bardzo korzystna dla inwestycji hotelarskiej ze względu na bliskie położenie dużych aglomeracji miejskich (Jelenia Góra – 14 km, Zgorzelec / Gorlitz – 69 km, Wrocław – 125 km,) oraz trasy Jelenia Góra – Zgorzelec (10 min. jazdy samochodem), malownicze położenie oraz brak lokalnej konkurencji w zakresie świadczonych usług.
W 2004 roku warunki komunikacyjne i możliwość dojazdu do hotelu uległy dalszej poprawie dzięki remontowi drogi łączącej Strzyżowiec z Zaporą w Pilchowicach. Gmina Wleń pozyskała na ten cel środki finansowe z Funduszu Wsparcia Infrastruktury Okołobiznesowej. Droga ta jest ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność lokalizacji i możliwości dotarcia do hotelu ponieważ umożliwia szybki dojazd z kierunku trasy Jelenia Góra Zgorzelec.


W bezpośredniej okolicy obiektu znajduje się wiele znanych atrakcji turystycznych: druga pod względem wielkości w Polsce zapora z zabytkową elektrownią, kopalnia bazaltu oraz niezwykle malowniczy zamek we Wleniu. Jezioro Pilchowickie leży na Szlaku Zamków Piastowskich, który biegnie od miejscowości Grodziec do Zagórza Śląskiego (146 km).
Szlak ten prowadzi głównie pogórzami przez piękne tereny województwa dolnośląskiego i stanowi znaną atrakcję turystyczną. Dzięki bliskości gór oraz obecność licznych atrakcji w bezpośredniej okolicy hotel stanowić będzie ośrodek wypadowy do wycieczek turystycznych.


Ośrodek jest usytuowany na półwyspie (część masywu góry Korzec) nad Jeziorem Pilchowickim, utworzonym na rzece Bóbr. Jezioro to leży w centrum Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i jest największym zbiornikiem zaporowym w Sudetach. Budynek hotelu stoi
w centralnej części półwyspu i jest otoczony lasem. Można do niego dojechać drogą biegnącą przez zaporę oraz od strony trasy Jelenia Góra – Zgorzelec.


Bezpośrednia okolica jeziora jest miejscem spokojnym, pełnym rożnego rodzaju osobliwości, które tworzą doskonałe możliwości aktywnego wypoczynku.


Zapora wodna w Pilchowicach została uroczyście otwarta w 1912 r. Od chwili powstania stanowiła ona jedną z największych ciekawostek regionu. W owym czasie była to największa tama wodna na terenie dzisiejszej Polski. Fakt ten oraz duża koncentracja atrakcji turystycznych w najbliższej okolicy spowodowała, iż miejsce to odwiedzało wielu turystów a samą zaporę uwieczniono na tysiącach widokówek.


Miejsce, w którym stoi obecnie budynek hotelu ma bogatą historię i przez prawie 100 lat było znane jako ośrodek wypoczynku i rekreacji. Pierwszy obiekt przeznaczony do obsługi ruchu turystycznego zbudowano na cyplu góry Korzec tuż po zakończeniu budowy zapory wodnej i oddaniu jej do eksploatacji (1913 r.). Było to schronisko im. Curta Bachmanna, które przez wiele lat działało i przyciągało niemieckich turystów. W latach powojennych schronisko spłonęło w pożarze a na jego miejscu powstał istniejący do dziś hotel. Hotel ten, który co prawda już od 12 lat nie funkcjonuje, mocno zapisał się w pamięci mieszkańców województwa. Do dzisiaj część map i atlasów zawiera informację, że w miejscu tym znajduje się hotel.